MAKING INTENSITY A HABIT!

Standings
HOME
COACHING STAFF
ACCOMPLISHMENTS
ALUMNI
AAU/TRAVEL TEAMS
CAMPS & LEAGUES
ONLINE PAYMENTS
CONTACT US

ACCOMPLISHMENTS

The World Class Basketball Association takes great pride in what we have accomplished as a program since our beginning in 1999.  From the local to national levels,  we have completed at the highest levels.  The following is a list of our accomplishments:


*2001  14U M.A.Y.B.  National Championships  --  3rd Place

*2002  14U A.Y.B.T. National Champions
 
*2003  12U Prairie State Games Gold Medal
 
*2004  13U Prairie State Games Gold Medal
 
*2005  14U Prairie State Games Gold Medal
 
*2005  14U State Games of America National Champions
 
*2007  14U All American National Championships - 3rd Place

*2009  15U  W.C.T.  National Championships  --  3rd Place

*2009  15U  Stars of Tomorrow Nat'l Championshps  --  2nd Place

*2010  11U Stars of Tomorrow Nat'l Championships  --  2nd Place

*2010  14U Stars of Tomorrow National Champions

*2010  11U W.C.T. National Championships  --  2nd Place

*2010  14U AAU National Championships  --  5th Place
 
*2011  15U Illinois AAU State Tournament Final Four
 
*2011  15U AAU National Championships  --  8th Place
 
*2012  16U Illinois AAU State Champions
 
*2012  16U Nike Spring Showdown Champions
 
*2012  16U AAU National Championships  --  7th Place
 
*2013  17U College Exposure All Star Classic Champions
 
*2013  17U Illinois AAU State Tournament Final Four
 
*2013  17U AAU National Championships Final Four
 
*2013  17U AAU National Championships Runner-UP
 
*2013  15U AAU National Championships -- 4th Place
 
*2014  16U Illinois AAU State Champions
 
*2015  17U AAU Illinois State Tournament Final Four
 
*2015  16U AAU IL State Tournament - 2nd Place in State
 
*2015  16U AAU National Championships Sweet 16
 
*2016  17U Illinois AAU State Champions
 
*2016  17U Adidas Chicago Classic Champions
 
*2016  17U AAU National Classic - 3rd Place
 
*2016  16U AAU National Championships Sweet 16
 
*2016  17U Dells Exposure Classic Champions
 
*2017  16U Chicago Spring Showcase - 2nd Place
 
*2017  17U S.O.T. College Exposure Showcase Champions 
 
*2017  16U S.O.T. College Exposure Showcase Champions 
 
*2017  16U DIII & Juco Dells Exposure Classic - 2nd Place
 
*2017  16U Windy City Bulls Showcase Champions 
 
 
 
 
2000 - 13U/7TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2000 W.C.S. Basketball Classic Champions
*2000 M.A.Y.B. National Basketball Tournament Final Four

2001 - 14U/8TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2001 W.C.S. Basketball Classic Champions
*2001 N.A.Y.S. National Basketball Tournament Final Four
*2001 AAU Division II National Championship Qualifiers

2002 - 12U/6TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2002 W.C.S. Basketball Classic  --  2nd Place
*2002 Slam N' Jam Tournament  --  2nd Place
*2002 Immanual Lutheran Tournament  --  2nd Place

2002 - 14U/8TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2002 W.C.S. Pre Season Classic Champions
*2002 N.I.U. Little Huskie Tournament Final Four
*2002 W.C.S. Basketball Classic Champions
*2002 Best of the Best Tournament Final Four
*2002 W.C.S. Basketball Showcase  --  2nd Place
*2002 W.C.S. Spring Shootout Champions
*2002 A.Y.B.T. Kenosha,  Wisconsin Shootout Champions
*2002 A.Y.B.T. National Champions

2003 - 12U/6TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2003 Chicago Bulls Academy Tournament  --  3rd Place
*2003 Rockford Ambassador Shootout Champions
*2003 AAU State Qualifier  --  Elite 8
*2002 Best of the Best Memorial Jamboree  --  3rd Place
*2003 Best of the Best National Championship Qualifier
*2003 A.Y.B.T. Tournament  --  2nd Place
*2003 Y.B.O.A. National Championship Qualifiers
*2003 Prairie State Games Gold Medal
*2003 Y.B.O.A. Illinois State Champions

2003 - 13U/7TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2003 Chicago Bulls Academy Tournament  --  3rd Place
*2003 Rockford Ambassador Shootout Champions
*2003 Best of the Best National Qualifiers
*2003 Y.B.O.A. National Championship Qualifiers
*2003 13U Y.B.O.A. State Champions

2003 - 14U/8TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2003 AAU State Qualifier  --  Sweet 16
*2003 W.C.S. Spring Shootout  --  2nd Place
*2003 W.C.S. Boys Shootout  --  1st Place
*2003 Best of the Best Memorial Jamboree  --  3rd Place
*2003 Best of the Best National Qualifier
*2003 NW Indiana Memorial Weekend Shootout Champions
*2003 Best of the Midwest Tournament  --  2nd Place
*2003 Prairie State Games Silver Medal

2003 - 15U/9TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2003 AAU 15U State Qualifier  --  Sweet 16
*2003 AAU 16U State Qualifier  --  Sweet 16
*2003 AAU Wisconsin Super Regional  --  3rd Place
*2003 AAU Division 1 National Championship Qualifier
*2003 A.Y.B.T. District Tournament Champions

2004 - 12U/6TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2004 I.B.A. Easter Hops Tournament Champions
*2004 Y.B.O.A. National Tournament Qualifiers
*2004 Prairie State Games Silver Medal

2003/2004 - 13U/7TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2003 November Bulls Academy Tournament Champions
*2003 December Bulls Academy Tournament Champions
*2004 I.B.A. January Tournament Champions
*2004 I.B.A. April Tournament Champions
*2004 Y.B.O.A. National Tournament Qualifiers
*2004 Prairie State Games Gold Medal 
*2004 Prairie State Games Silver Medal
*2004 Y.B.O.A. Illinois State Champions

2004 - 14U/8TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2004 Y.B.O.A. National Tournament Qualifiers
*2004 14U AAU Division 1 National Championship Qualifiers
*2004 Y.B.O.A. Summer Shootout Champions
*2004 AAU Iowa Super Regional  --  4th Place
*2004 AAU Wisconsin Super Regional  --  3rd Place
*2004 W.C.S. Basketball Classic  --  2nd Place
*2004 Prairie State Games Silver Medal
*2004 Y.B.O.A. Illinois State Champions

2005 - 11U/12U SUMMER TRAVEL PROGRAM

*2005 Bernie Ness 27th Annual Tournament Consolation Champions
*2005 Y.B.O.A. Illinois State Tournament  --  2nd Place
*2005 Y.B.O.A. National Tournament Qualifiers
*2005 Prairie State Games Bronze Medal
*2005 For the Game Summer Championships  --  2nd Place

2005 - 13U/7TH SUMMER TRAVEL PROGRAM

*2005 Y.B.O.A. Illinois State Tournament  --  2nd Place
*2005 Y.B.O.A. National Tournament Qualifiers
*2005 Prime Time Sports Elgin Spring Shootout  --  3rd Place
*2005 AAU Division II National Championship Qualifiers
*2005 Old Gold Run N' Gun Tournament Champions
*2005 National State Games of America Tournament Qualifier
*2005 For the Game Spring Shootout II  --  2nd Place
*2005 For the Game Spring Shootout III  --  3rd Place
*2005 For the Game Summer Shootout  --  2nd Place
*2005 Fall GSBS Basketball Tournament  --  2nd Place

2005 - 14U/8TH SUMMER TRAVEL PROGRAM

*2005 Wisconsin Bobbie Recardo Classic Champions
*2005 Prime Time Sports Spring Tournament  --  4th Place
*2005 AAU 14U Division II National Tournament Qualifiers
*2005 15U Laker Basketball Classic  --  3rd Place
*2005 Future Stars National Exposure Tournament  --  2nd Place
*2005 Y.B.O.A. National Tournament Qualifiers
*2005 Y.B.O.A. Illinois State Champions Final Four
*2005 Prairie State Games Gold Medal 
*2005 Prairie State Games Silver Medal
*2005 State Games of America National Champions

2005 FALL TRAVEL TEAMS (7TH & 8TH GRADE)

*2005 GSBS Fall tournament (7th Grade)  --  2nd Place
*2005 Thunder Classic Champions  (8th Grade)

2005/2006 - 13U/7TH GRADE WINTER PROGRAM

*2005 Wildcat Fall Classic  --  2nd Place
*2005 Dolphins Winter Basketball Classic Champions
*2005 For the Game Winter Championships  --  3rd Place
*2006 Fox Valley Classic  --  3rd Place
*2006 For the Game Winter Championship II Final Four

2005/2006 - 14U/8TH GRADE WINTER PROGRAM

*2005 G.S.B.S. Showtime Shootout Champions
*2005 Dolphins Winter Basketball Classic Champions
*2005 Rockford All City Tournament  --  2nd Place
*2005 For the Game Winter Championships  --  3rd Place
*2005 For the Game Winter Blast 1  --  2nd Place
*2006 I.B.A. Man-to-Man Classic Champions
*2006 For the Game Winter Championships  --  2nd Place

2006 - 11U/5TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2006 N.I.U. May Mayhem Tournament  --  3rd Place

2006 - 13U/7TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2006 N.I.U. May Mayhem Tournament  --  2nd Place
*2006 W.C.S. Basketball Classic Champions
*2006 Kenny Battle Summer Slam  --  2nd Place
*2006 Morton Challenge Champions
*2006 W.C.B.A. Summer Shootout  --  3rd Place

2006 - 14U/8TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2006 W.C.S. Basketball Classic Champions
*2006 14U AAU Kentucky Super Regional  --  4th Place
*2006 AAU Division I National Championship Qualifiers
*2006 Beloit,  WI Taking Off to New Heights  --  2nd Place
*2006 F.T.G. Milwaukee Metro Classic  --  2nd Place
*2006 Kenny Battle Summer Slam Champions
*2006 14U W.C.B.A. Summer Shootout Champions
*2006 15U W.C.B.A. Summer Shootout  --  4th Place
*2006 F.T.G. High School National Champion Elite 8

2006 - 15U/9TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2006 For the Game Spring Championships  --  2nd Place
*2006 F.T.G. Milwaukee Metro Classic  --  2nd Place
*2006 15U W.C.B.A. Summer Shootout  --  3rd Place
*2006 F.T.G. High School National Championship Elite 8

2006/2007 - 14U/8TH  WINTER PROGRAM

*2006 D.T.A. Winter Travel League  --  2nd Place
*2006 I.B.A. November Tournament Champions
*2007 F.T.G. Winter Championships final Four
*2007 I.B.A. January Tournament Champions

2007 - 11U/5TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2007 G.S.B.S. Shake N' Bake Classic  --  2nd Place
*2007 G.S.B.S. Summer Cage Classic  --  2nd Place

2007 - 12U/6TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2007 F.T.G. Kenosha April Shootout Champions
*2007 G.S.B.S. Shake N' Bake Classic  --  2nd Place
*2007 G.S.B.S. Summer Cage Classic Champions
*2007 M.O.F. Jaguars Tournament  --  3rd Place

2007 - 13U/7TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2007 G.S.B.S. Sumemr Cage Classic  --  2nd Place
*2007 M.O.F. Jaguars Tournament  --  3rd Place

2007 - 14U/8TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2007 14U Y.B.O.A. Illinois State Champions
*2007 Milwaukee King of the Courts  --  3rd Place
*2007 Y.B.O.A. National Championship qualifiers
*2007 G.S.B.S. Old School 8th Grade Champions
*2007 G.S.B.S. Old School 7th/8th Grade Champions
*2007 Hugh Roberts Wisconsin Ducks Classic  --  4th Place
*2007 Y.B.O.A. Illinois Shootout Champions
*2007 All American National Championship Qualifiers
*2007 All American National Championships  --  3rd Place
*2007 G.S.B.S. Shake N' Bake Classic Champions
*2007 F.T.G. High School Nationals Elite 8
*2007 Y.B.O.A. National Championship Elite 8  

2007/2008 - 6TH GRADE WINTER PROGRAM

*2007 D.T.A. Winter Basketball League Champions
*2008 Winter Explosion Final Four

2007/2008 - 7TH GRADE WINTER PROGRAM

*2008 A.J.B.F. Shootout Classic  --  2nd Place

2007/2008 - 8TH GRADE WINTER PROGRAM

*2007 D.T.A. Winter Basketball League  --  2nd Place
*2008 Winter Explosion III  --  2nd Place

2008 - 12U/6TH GRADE SPRING PROGRAM

*2008 F.T.G. Spring Championship IV  --  2nd Place

2008 - 13U/7TH GRADE SPRING PROGRAM

*2008 F.T.G. Spring Championship V Champions

2008 - 14U/8TH GRADE SPRING PROGRAM

*2008 F.T.G. Spring Championship III  --  2nd Place
*2008 F.T.G. Spring Championship IV Champions
*2008 F.T.G. Spring Championship VI Champions

2008/2009 - 11U/5TH WINTER PROGRAM

*2008 W.C.T. Winter Kickoff Champions
*2009 F.T.G.  Winter Shootout II  --  2nd Place

2009  -  11U/5TH GRADE SPRING PROGRAM

*2009 F.T.G.  Spring Championship 1  --  3rd Place
*2009 F.T.G.  Spring Championship III  --  2nd Place

2009  -  13U/7TH GRADE SPRING PROGRAM

*2009 F.T.G.  Spring Championship 1 Champions
*2009 Illinois Select Tournament Champions
*2009 F.T.G.  Spring Championship III  --  2nd Place

2009  -  14U/8TH GRADE SPRING PROGRAM

*2009 F.T.G.  Spring Championship 1 Champions

2009  -  15U/9TH GRADE SPRING PROGRAM

*2009 Stars of Tomorrow Spring Championships  --  1st Place

2009  -  13U/7TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2009 Stars of Tomorrow Summer Championships  --  1st Place
*2009 Illinois Basketball Academy Shootout  --  1st Place

2009  -  15U/9TH GRADE SUMMER PROGRAM

*2009 Stars of Tomorrow Summer Championships  --  2nd Place
*2009 Illinois Basketball Academy Shootout  --  2nd Place
*2009 W.C.T.  National Championships  --  3rd Place
*2009 Stars of Tomorrow National Championships  --  2nd Place

2009/2010  -  12U/6TH GRADE WINTER PROGRAM

*2009 Stars of Tomorrow Pre-Season Invitational  --  3rd Place
*2009 For the Game Winter Shootout I  --  2nd Place
*2009 For the Game Winter Shootout I  --  3rd Place
*2009 Stars of Tomorrow Christmas Classic  --  3rd Place
*2010 Top Performers Gym Tournament  --  2nd Place
*2010 Walker Athletic January Jam  --  2nd Place
*2010 Stars of Tomorrow Winter Championships -- 1st Place
*2010 Stars of Tomorrow Winter Championships -- 3rd Place
*2010 Stars of Tomorrow Valentine Jamboree  --  3rd Place
*2010 For The Game Winter Championships  --  2nd Place

2009/2010 - 13U/7TH GRADE WINTER PROGRAM

*2010 Stars of Tomorrow Valentine Jamboree  --  2nd Place

2009/2010  -  14U/8TH GRADE TRAVEL PROGRAM

*2009 Stars of Tomorrow Pre-Season Invitational  --  2nd Place
*2009 Bison Holiday Hoopfest Champions
*2009 Stars of Tomorrow Christmas Classic Champions
*2010 Walker Athletic January Jam  --  3rd Place
*2010 Stars of Tomorrow Winter Championships  --  2nd Place
*2010 Stars of Tomorrow Valantine Jamboree Champions
*2010 Fox Valley Classic Champions
*2010 Stars of Tomorrow End of Season Champ  --  2nd Place
*2010 14U Kentucky AAU Super Regional  --  3rd Place
*2010 AAU Division II National Championship Qualifiers
*2010 14U Ohio AAU Super Regional  --  3rd Place
*2010 AAU Division 1 National Championship Qualifiers
*2010 Illinois AAU State Tournament Elite 8
*2010 S.O.T. MW Championships (15U Div)  --  2nd Place
*2010 S.O.T. Summer Shootout (15U Div) Champions
*2010 S.O.T. National Championships  --  1st Place
*2010 A.Y.B.T. Summer Championships  --  1st Place
*2010 14U AAU National Championships  --  5th Place

2010 - 11U/5TH GRADE SPRING TRAVEL PROGRAM

*2010 S.O.T. Spring Championships  --  3rd Place
*2010 S.O.T. MW Championships (Silver)  --  2nd Place
*2010 Play the Game Superstar Challenge  --  2nd Place

2010 - 12U/6TH GRADE SPRING TRAVEL PROGRAM

*2010 S.O.T. MW Championships (Silver)  --  1st Place

2010 - 13U/7TH GRADE SPRING TRAVEL PROGRAM

*2010 S.O.T. Spring Championships  --  3rd Place
*2010 S.O.T. Midwest Championships  --  3rd Place

2010 15U/9TH GRADE SPRING TRAVEL PROGRAM

*2010 S.O.T. Midwest Championships  --  3rd Place

2010 - 16U/10TH GRADE SPRING TRAVEL PROGRAM

*2010 F.T.G. Spring Championships III  --  3rd Place

2010 - 11U/5TH GRADE SUMMER TRAVEL PROGRAM

*2010 S.O.T. National Championships  --  2nd Place
*2010 S.O.T. Summer Championships  --  2nd Place
*2010 W.C.T. National Champioships  --  2nd Place

2010 - 12U/6TH GRADE SUMMER TRAVEL PROGRAM

*2010 S.O.T. National Championships  --  3rd Place

2010 - 13U/7TH GRADE SUMMER TRAVEL PROGRAM

*2010 Aurora Elite Summer Tournament Champions
*2010 Immanual Lutheran Shootout  --  3rd Place

2010/2011 - 11U/5TH WINTER PROGRAM

*2010 S.O.T.  Powerade Invitational  --  2nd Place
*2011 S.O.T.  Village Tavern Jamboree Champions
*2011 S.O.T.  Powerade End of Season  --  2nd Place

2010/2011 - 12U/6TH WINTER PROGRAM

*2010 S.O.T. Pre-Season Invitational  --  2nd Place
*2010 S.O.T. Powerade Invitational  --  2nd Place
*2010 S.O.T. Big Sammys Xmas Classic  --  3rd Place
*2011 S.O.T. Big Sammys Hoops Invitational Champions
*2011 S.O.T. Powerade Winter Champ  --  3rd Place
*2011 S.O.T. Crown Trophy Classic  --  2nd Place
*2011 S.O.T. Village Tavern Jamboree  --  2nd Place
*2011 S.O.T. Nate's Invitational Champions
*2011 S.O.T. Powerade End of Season Champions 

2010/2011 - 13U/7TH WINTER PROGRAM

*2010 S.O.T. Pre-Season Invitational  --  3rd Place
*2010 S.O.T. Big Sammys Xmas Classic  --  2nd Place
*2011 S.O.T. Village Tavern Jamboree Champions

2010/2011 - 14U/8TH WINTER PROGRAM

*2010 S.O.T. Pre-Season Invitational  --  2nd Place
*2010 S.O.T. Powerade Invitational  --  2nd Place
*2010 S.O.T. Big Sammys Xmas Classic Champions
*2011 S.O.T. Big Sammys Hoops Invite Champions
*2011 S.O.T. Powerade End of Season  --  2nd Place

 
2011 - 15U NATIONAL SPRING/SUMMER
 
*2011 Naismith Hall of Fame Tourney Champions
*2011 AAU Illinois State Tournament Final Four
*2011 AAU National Championships Division 1 Qualifier
*2011 The Championships at Notre Dame Final Four
*2011 S.O.T. Midwest Championships - 3rd Place
*2011 S.O.T. Powerade Classic (16U Div) Champions
*2011 FTG Summer Blast (Varsity Div) Champions
*2011 AAU National Championships  --  8th Place
 
2011 - 15U/9TH GRADE SPRING PROGRAM
 
*2011 Play Hard Hoops Tournament  --  3rd Place
 
2011 - 14U/8TH GRADE SPRING PROGRAM
 
*2011 Lake Geneva Badger Tourney  --  2nd Place
 
2011 - 13U/7TH GRADE SPRING PROGRAM
 
*2011 S.O.T. Midwest Championships -- 3rd Place
 
2011 - 11U/5TH GRADE SPRING PROGRAM
 
*2011 Play Hard Hoops Tournament  --  3rd Place
*2011 S.O.T. Midwest Championships -- 3rd Place
 
2011 - 13U/7TH GRADE SUMMER PROGRAM
 
*2011 For the Game Summer Blast Champions
 
2011 - 14U/8TH GRADE SUMMER PROGRAM
 
*2011 S.O.T. Powerade Classic - 3rd Place
*2011 S.O.T. Powerade Invitational - 3rd Place
 
2011/2012 - 11U/5TH WINTER PROGRAM
 
*2011 S.O.T. Winter Championships - 2nd Place
*2011 S.O.T. Big Sammy's XMas Classic - 3rd Place
*2012 S.O.T. Big Sammy's Invitational - 2nd Place
*2012 S.O.T. Powerade Invitational - 2nd Place
 
2011/2012 - 12U/6TH WINTER PROGRAM
 
*2011 S.O.T. Winter Championships - 2nd Place
*2011 FTG N.I.U. Winter Championships - 2nd Place
*2011 S.O.T. Big Sammy's XMas Classic - 2nd Place
*2012 S.O.T. Big Sammy's Hoops Invite Champions
*2012 FTG Winter Shootout Champions
*2012 S.O.T. Nate's Prem Athlete's Invite - 2nd Place
 
2011/2012 - 13U/7TH WINTER PROGRAM
 
*2011 S.O.T. Winter Championships - 2nd Place
*2011 FTG N.I.U. Winter Championships - 3rd Place
*2012 S.O.T. Big Sammy's Hoops Invite - 3rd Place
*2012 S.O.T. Crown Trophy Classic Champions
*2012 S.O.T. Nate's Prem Invitational - 2nd Place
*2012 S.O.T. Powerade Invitational Champions
 
2011/2012 - 14U/8TH WINTER PROGRAM
 
*2011 S.O.T. Winter Championships - 3rd Place
*2011 FTG N.I.U. Winter Championships - 3rd Place
*2011 S.O.T. Big Sammy's XMas Classic Champions
*2012 S.O.T. Big Sammy's Hoops Invite - 2nd Place
*2012 S.O.T. Nate's Premium Athlete's Invite - 2nd Place
*2012 S.O.T. Powerade Invitational Champions
 
2012 - 11U/5TH GRADE SPRING PROGRAM
 
*2012 F.T.G. Spring Shootout - 3rd Place
*2012 S.O.T. Spring Championships - 2nd Place
 
2012 - 12U/6TH GRADE SPRING PROGRAM
 
*2012 F.T.G. Spring Shootout - 3rd Place
*2012 S.O.T. Spring Championships - 2nd Place
 
2012 - 13U/7TH GRADE SPRING PROGRAM
 
*2012 S.O.T. Spring Championships - 2nd Place
 
2012 - 14U/8TH NATIONAL SPRING/SUMMER
 
*2012 F.T.G. Spring Shootout Champions
*2012 AAU Division II National Championship Qualifiers
*2012 F.T.G. Spring Showdown - 3rd Place
*2012 S.O.T. Spring Championships - 1st Place
*2012 F.T.G. Summer Blast - 2nd Place
 
2012 - 16U/10TH NATIONAL SPRING/SUMMER
 
*2012 AAU Illinois State Tournament Champions
*2012 AAU Division 1 National Championship Qualifiers
*2012 F.T.G. Spring Shootout (17U Div) - 2nd Place
*2012 Nike Spring Showdown Champions
*2012 NCAA Certified Chicago Classic (17U Div) Sweet 16
*2012 Bill Hensley Memorial (Ft. Wayne) Sweet 16
*2012 S.O.T. Spring Championships - 2nd Place
*2012 F.T.G. Spring Championships (17U Div) - 1st Place
*2012 Carthage College Summer Blast (17U Div) Champions 
*2012 AAU 16U Super Showcase Qualifiers - Orlando, FL
*2012 AAU 16U National Championships  --  7th Place
 
2012/2013 - 11U/5TH WINTER PROGRAM
 
*2012 S.O.T. New Years Shootout - 2nd Place
 
2012/2013 - 12U/6TH WINTER PROGRAM
 
*2013 S.O.T. Nate's Prem Athlete's Invite - 2nd Place
 
2012/2013 - 13U/7TH WINTER PROGRAM
 
*2012 S.O.T. Winter Championships - 2nd Place
*2012 S.O.T. Big Sammy's Christmas Classic - 2nd Place
*2013 S.O.T. Nate's Prem Athlete's Invite - 2nd Place
*2013 FTG Winter Championships - 2nd Place
 
2012/2013 - 14U/8TH WINTER PROGRAM
 
*2012 S.O.T. Winter Championships - 1st Place
*2012 S.O.T. Winter Championships - 2nd Place
*2012 S.O.T. Big Sammy's Christmas Classic - 2nd Place
*2012 S.O.T. New Years Shootout - 2nd Place
*2013 S.O.T. Nate's Prem Athlete's Invite - Champions
*2013 S.O.T. Big Sammy's Hoops Invite - 2nd Place
*2013 S.O.T. Winter Classic Champions
*2013 FTG Winter Championships - 3rd Place
 
2013 - 14U/8TH NATIONAL TEAM
 
*2013 College Exposure All Star Classic - 2nd Place
*2013 Adidas Classic - 2nd Place
*2013 Hoop Mountain Battle of Burbs - 2nd Place
*2013 NY2LA Milwaukee Elite 8
*2013 AAU National Championships Qualifiers
 
2013 - 15U/9TH NATIONAL TEAM
 
*2013 AAU National Championships Qualifiers
*2013 FTG Tournament Champions (16U Div)
*2013 AAU National Championships - 4th Place
 
2013 - 16U/10TH NATIONAL TEAM
 
*2013 College Exposure All Star Classic Elite 8
*2013 AAU Illinois AAU Tournament Elite 8
*2013 AAU National Championships Qualifiers
 
2013 - 17U/11TH NATIONAL TEAM
 
*2013 College Exposure All Star Classic Champions
*2013 AAU Illinois AAU Tournament Final Four
*2013 AAU Div 1 National Championships Qualifiers
*2013 Adidas Classic Sweet 16 (Platinum Div)
*2013 Hoop Mountain Battle of Burbs Champions
*2013 NY2LA Milwaukee Final Four
*2013 AAU National Championships Final Four
*2013 AAU National Championships Runner-Up
 
2013/2014-13U/7TH WINTER PROGRAM
 
*2013 F.T.G. Super Saturday Showdown - 2nd Place
 
2013/2014-12U/6TH WINTER PROGRAM
 
*2014 S.O.T. Jr Warrior Classic Champions
 
2014-10U/4TH SPRING PROGRAM
 
*2014 Supreme Courts Tournament Champions
 
2014-12U/6TH SPRING PROGRAM
 
*2014 Spring Bling Tournament - 2nd Place
 
2014-14U/8TH SPRING PROGRAM
 
*2014 Spring Bling Tournament - 2nd Place
 
2014-14U/8TH NATIONAL TEAM
 
*2014 Adidas Spring Classic Silver Bracket Elite 8
*2014 AAU Illinois State Tournament Sweet 16
*2014 AYBT Summer Championships - 1st Place
*2014 Jimmy V Classic Final 4
*2014 NCAA Certified Chicago Classic - 2nd Place
 
2014-15U/9TH SPRING PROGRAM
 
*2014 Supreme Courts Tournament - 3rd Place
 
2014-15U/9TH NATIONAL TEAMS
 
*2014 Adidas Spring Classic Gold Bracket Elite 8
*2014 GRBA National Qualifier Champions
*2014 GRBA National Qualifiers
*2014 GRBA National Qualifier (2nd Place)
*2014 NY2LA Invitational Sweet 16 - Platinum
*2014 Chi Invite (Windy City Classic) Champions
*2014 Chicago Summer Classic Elite 8 - Gold Div
*2014 NCAA Certified Chicago Classic - 2nd Place
 
2014-17U/11TH SPRING PROGRAM
 
*2014 Walker Athletics Tourney - 2nd Place
*2014 F.T.G. Spring Shootout Champions
 
2014-16U/10TH NATIONAL TEAM
 
*2014 FTG Spring Championships (17U) Champions
*2014 Illinois AAU State Tournament Champions
*2014 AAU Division 1 National Championship Qualifiers
*2014 Adidas Spring Classic Gold Bracket Sweet 16
*2014 NY2LA Invitational - Platinum Bracket
*2014 AAU Gold Super Showcase - 2nd Place
 
2014-14U/8TH SUMMER PROGRAM
 
*2014 Pass the Rock Tournament - 2nd Place
 
2014-15U/16U SUMMER PROGRAM
 
*2014 Pass the Rock Tournament - 2nd Place
*2014 Run N Gun Summer Explosion Champions
 
 
2014/2015 - 10U WINTER PROGRAM 
 
*2014 FTG Huskie Championships - 2nd Place
*2014 SOT Rosario's Christmas Classic - 2nd Place
*2014 SOT AdvoCare Holiday Shootout Champions
 
2014/2015 - 12U WINTER PROGRAM
 
*2014 SOT Rosario's Christmas Classic - 2nd Place
*2015 SOT Waubonsie Valley Shootout - 2nd Place
 
2014/2015 - 13U WINTER PROGRAM
 
*2014 SOT Rosario's Thanksgiving Classic - 2nd Place
*2014 FTG Winter Shootout - 2nd Place
*2014 IBA Winter Shootout Champions
*2014 SOT Rosario's Christmas Classic - 2nd Place
*2014 SOT AdvoCare Holiday Shootout - 2nd Place
*2015 SOT Waubonsie Valley Classic - 2nd Place
*2015 Hampshire Hoopfest Champions
 
2014/2015 - 14U WINTER PROGRAM
 
*2014 SOT Rosario's Thanksgiving Classic - 2nd Place
*2014 SOT AdvoCare Holiday Shootout Champions
*2015 SOT AdvoCare January Jamboree Champions 
 
2015 - 14U NATIONAL TEAM
 
*2015 Spring Tip-Off - 2nd Place
*2015 Blue Chip Nationals Champions
*2015 One Day Shootout Champions
 
2015 - 15U NATIONAL TEAM
 
*2015 GRBA National Illinois Qualifier - 2nd Place
*2015 Prime Time Sportz Shootout - 2nd Place
*2015 Blue Chip Nationals Champions 
 
2015 - 16U NATIONAL TEAM
 
*2015 Badger City Classic (NCAA Certified) Elite 8
*2015 Spring Tip-Off (17U Gold Division) Champions
*2015 Adidas Classic (NCAA Certified) Gold Division Final 12
*2015 GRBA National Illinois Qualifier Champions
*2015 AAU Illinois State Tournament - 2nd Place in the State
*2015 AAU Super Regional (17U Division) Final Four
*2015 Chad Cooke Classic Champions
*2015 AAU National Championships Sweet 16 
 
2015 - 17U NATIONAL TEAM
 
*2015 Badger City Classic (NCAA Certified) - 4th Place
*2015 Spring Tip-Off - 2nd Place
*2015 AAU Illinois State Tournament Final Four
*2015 NY2LA Summer Invitational Sweet 16
*2015 NY2LA Summer Jam Sweet 16 
 
2015 - 10U SPRING PROGRAM
 
*2015 F.T.G. Super Sunday Shootout - 2nd Place
 
2015 - 12U SPRING PROGRAM
 
*2015 F.T.G. Super Saturday Shootout Champions
*2015 F.T.G. Super Kenosha Shootout Champions
 
2015 - 13U SPRING PROGRAM
 
*2015 Tomcat Shootout - 2nd Place
 
2015 - 17U SPRING PROGRAM
 
*2015 GRBA National Illinois Qualifier Champions
*2015 Go Live Tournament Champions
 
2015 - 16U/17U SUMMER PROGRAM
 
*2015 Freedom to Hoop Champions
*2015 F.T.G. Summer Championships - 2nd Place
*2015 One Day Shootout Champions
 
2015/2016 - 11U WINTER PROGRAM
 
*2015 S.O.T. Thanksgiving Classic Champions
*2015 S.O.T. Christmas Classic - 2nd Place
*2016 S.O.T. New Years Shootout Champions
 
2015/2016 - 12U WINTER PROGRAM
 
*2015 S.O.T. Christmas Classic - 2nd Place
*2016 S.O.T. New Years Shootout Champions
 
2015/2016 - 14U WINTER PROGRAM
 
*2015 S.O.T. Christmas Classic Champions
*2016 S.O.T. New Years Shootout - 2nd Place
*2016 S.O.T. James B Krauser Memorial Champions
 
2016 - 17U NATIONAL TEAM
 
*2016 AND 1 Classic Champions
*2016 NY2LA Spring Extravaganza Elite 8
*2016 Adidas Spring Classic - 2nd Place
*2016 Illinois AAU State Champions
*2016 AAU Division I National Qualifiers
*2016 Adidas Chicago Classic Champions
*2016 AAU National Classic - 3rd Place
*2016 Dells Exposure Classic Champions
 
2016 - 16U NATIONAL TEAM (2 Teams)
 
*2016 AdvoCare Spring Championships - 1st Place
*2016 Illinois AAU State Tournament - Elite 8 (Both Teams)
*2016 AAU Division II National Qualifiers (Both Teams)
*2016 AAU National Championships Sweet 16
*2016 Windy City Classic Final Four
*2016 AAU National Championships - 11th Place
*2016 F.T.G The Challenge Champions
*2016 F.T.G The Challenge - 2nd Place
 
2016 - 14U NATIONAL TEAM
 
*2016 F.T.G. The Challenge (Sat) - 2nd Place
*2016 F.T.G. The Challenge (Sun) - 2nd Place
 
2016 - 16U SPRING PROGRAM
 
*2016 AdvoCare Spring Championships - 2nd Place
 
2016 - 14U GIRLS SPRING PROGRAM
 
*2016 GBT One Day Shootout - 2nd Place
 
2016 - 13U/14U SPRING PROGRAM
 
*2016 Spring Shootout Champions
 
2016 - 12U SPRING PROGRAM
 
*2016 One Day Shootout - 2nd Place
 
2016 - 11U SPRING PROGRAM
 
*2016 Jr Jamfest Champions
*2016 One Day Shootout Champions
 
2016 - 9U/10U SPRING PROGRAM
 
*2016 AdvoCare Spring Championships - 1st Place
 
2016 - 13U SUMMER PROGRAM
 
*2016 AdvoCare Summer Classic - 2nd Place
 
2016 - 12U SUMMER PROGRAM
 
*2016 AdvoCare Summer Classic - 2nd Place
 
2016 - 10U SUMMER PROGRAM
 
*2016 AdvoCare Summer Classic - 2nd Place
 
2016/2017 - 14U WINTER PROGRAM
 
*2016 S.O.T. A.E. Christmas Classic Champions
*2017 S.O.T. A.E. Winter Championships - 2nd Place
 
2016/2017 - 13U WINTER (2 TEAMS)
 
*2016 S.O.T. A.E. Thanksgiving Classic - 2nd Place
*2016 F.T.G Huskie Championships - 2nd Place
*2017 F.T.G. Fire & Ice Shootout Champions
*2017 F.T.G. Fire & Ice Shootout - 2nd Place
*2017 S.O.T. James B Krauser Memorial Champions
*2017 S.O.T. A.E. Winter Championships - 1st Place
 
2016/2017 - 12U WINTER PROGRAM
 
*2016 Play Hard Hoops Tournament - 2nd Place
*2017 One Day Shootouts Champions
*2017 F.T.G Fire & Ice Shootout - 2nd Place
 
2016/2017 - 10U WINTER PROGRAM
 
*2016 S.O.T. A.E. Thanksgiving Classic Champions
*2016 S.O.T. A.E. Christmas Classic - 2nd Place
*2017 S.O.T. James B Krauser Memorial - 2nd Place 
*2017 S.O.T. A.E. Winter Championships - 2nd Place
 
2017 - 17U NATIONAL TEAM
 
*2017 Chi Spring Showcase (NCAA Certified) Bronze Champions 
*2017 SOT AES College Exposure Showcase (Sat) Champions
*2017 SOT AES College Exposure Showcase (Sun) Champions
*2017 SOT AES Midwest Shootout - 2nd Place 
 
2017 - 16U NATIONAL TEAM
 
*2017 Chi Spring Showcase (NCAA Certified) Gold - 2nd Place
*2017 One Day Shootouts Respect Mom Shootout Champions
*2017 SOT AES Spring Classic Champions
*2017 SOT AES College Exposure Showcase (Sat) Champions
*2017 SOT AES College Exposure Showcase (Sun) Champions
*2017 Dells DIII & JUCO College Exposure Classic - 2nd Place
*2017 SOT AES Midwest Shootout Champions
*2017 Windy City Bulls Showcase Champions 
 
2017 - 12U SPRING PROGRAM
 
*2017 One Day Shootout Spring Kick Off - 2nd Place
*2017 SOT AES Spriing Kick Off - 2nd Place
 
2017 - 11U SPRING PROGRAM
 
*2017 SOT AES Spring Kick Off - 2nd Place
*2017 FTG Spring Tune-Up (Saturday) Champions
*2017 FTG Spring Tune-Up (Sunday) - 2nd Place
*2017 Play Hard Hoops Spring Slamfest - 2nd Place
*2017 SOT AES Spring Classic - 2nd Place 
 
2017 - 10U SPRING PROGRAM
 
*2017 SOT AES Spring Classic - 2nd Place
 
2017 - 17U REGIONAL ELITE SUMMER PROGRAM 
 
*2017 SOT AES College Exposure Showcase (Sun) - 2nd Place 
 
2017 - 16U REGIONAL ELITE SUMMER PROGRAM 
 
*2017 FTG Summer Finals & Championships - 2nd Place
 
2017 - 15U REGIONAL ELITE SUMMER PROGRAM 
 
*2017 FTG Summer Finals & Championships - 2nd Place